Věk ženy
Připravuje koncepci a směřování webu Ivy Guide. Vytváří obsah a zajišťuje pro něj review jak ze stran týmu, tak z odborných spoluprací.
Foto: Unsplash
Co si odnést
- S rostoucím věkem ženy se výrazně snižuje šance na početí a také narůstají rizika spojená s těhotenstvím a porodem všeobecně, což může vyžadovat zvýšenou lékařskou péči a pozornost.
- Každá žena má od narození určitý počet vajíček, které s věkem ztrácejí na kvalitě. S věkem ženy také množství vajíček ubývá. Tyto procesy výrazně snižují šanci na graviditu.
- Je důležité otevřeně komunikovat se svým gynekologem o možnostech a rizicích těhotenství ve vyšším věku, aby bylo možné zajistit nejlepší péči.
Přemýšlíte někdy o tom, jaké faktory mohou ovlivnit vaši plodnost? Jedním z klíčových aspektů je věk, ve kterém se ženy stávají matkami, což v dnešní době bývá později než kdy dřív. Průměrný věk prvního mateřství ve vyspělých zemích se nyní pohybuje kolem 30 let. Reprodukční zralost dívek po biologické stránce nastává v našich evropských podmínkách ve 14 až 16 letech. Tehdy ovšem není dívka většinou ještě natolik psychicky zralá, aby byla připravena na to stát se matkou. Z tohoto důvodu je ideální doba pro početí mezi 20. až 30. rokem života ženy.
Stěžejní věková hranice je 35 let
Je zajímavé, že ačkoliv jsou mladé ženy biologicky připraveny na mateřství již v dospívání, psychická zralost a stabilita, které jsou pro výchovu dítěte nezbytné, obvykle přicházejí s vyšším věkem. Z tohoto důvodu mnoho žen oddaluje mateřství, aby měly čas na vzdělání, kariéru a osobní rozvoj.
Jakmile se ale věk ženy přiblíží k třicátému roku života, začínají se zvyšovat rizika spojená s otěhotněním a těhotenstvím všeobecně. Statistiky ukazují, že s každým rokem po třicítce se pravděpodobnost otěhotnění mírně snižuje, a po 35. roce se také zvyšuje pravděpodobnost vzniku vývojových vad plodu a komplikací během těhotenství. Ve 40 letech je pro prvorodičky šance na početí pouze okolo 5 %.
Určující ovariální rezerva
Může být lehce stresující vědět, že vajíčka, která neseme v našich vaječnících od narození, s věkem ztrácejí na kvalitě. Na počátku života jich máme přibližně milion, ale již se nová netvoří a postupem času jejich počet i kvalita klesá.
Přestože se těhotenství v pozdějším věku může zdát náročné, s moderní medicínou a zvýšenou péčí, která je dnes dostupná, mohou i ženy po 35 letech zažít zdravé a šťastné těhotenství. Nicméně je důležité se o své aktuální možnosti a rizicích otevřeně bavit se svým gynekologem, který vám může nabídnout potřebnou podporu a odborné vedení.
Nepodléhejte tlaku z okolí, který ve vás vyvolává domněnku, že se během těhotenství musíte cítit šťastně 24/7. Je přirozené procházet různými emocemi a je důležité se s nimi průběžně vypořádat. Váš gynekolog a podpůrné skupiny mohou být skvělými zdroji pomoci a informací, které vám pomohou zvládat jakékoli obavy nebo strachy, jež k vám mohou přicházet.
Age and Fertility (booklet). Online. Reproductive Facts. 2024. Dostupné z: https://www.reproductivefacts.org/news-and-publications/patient-fact-sheets-and-booklets/documents/fact-sheets-and-info-booklets/age-and-fertility/. [cit. 2024-04-16].
Infografika: Věk a těhotenství v datech. Online. Národní zdravotnický informační portál. 2022. Dostupné z: https://www.nzip.cz/clanek/1897-infografika-vek-a-tehotenstvi-v-datech. [cit. 2024-04-16].
Věk partnerů plánujících rodičovství. Online. Porodnice.cz. 2015. Dostupné z: https://www.porodnice.cz/tehotenstvi-a-z/vek-partneru-planujicich-rodicovstvi. [cit. 2024-04-16].
Neplodnost trápí každý šestý pár v České republice. Online. Medicina.cz. 2014. Dostupné z: https://medicina.cz/clanky/10342/212/Neplodnost-trapi-kazdy-sesty-par-v-ceske-republice/. [cit. 2024-04-16].
Připravuje koncepci a směřování webu Ivy Guide. Vytváří obsah a zajišťuje pro něj review jak ze stran týmu, tak z odborných spoluprací.