Mužské problematiky plodnosti
Psychologická podpora

I muži touží po dětech

Psychologická podpora Mužské problematiky
Publikováno / aktualizováno: 16. 12. 2024
Autor/ka
Mgr. Lenka Pelechová
Psycholožka, specializace IVF a ztráty dítěte

Ve své práci je orientovaná především na krizovou intervenci, individuální, párové, rodinné psychosociální poradenství, mediaci a koučink. Na webu Ivy Guide je tvůrce obsahu.

Editor/ka

Mgr. BcA. Tereza Jančíková

Psycholožka

Foto: Unsplash

Co si odnést

  • Muži mají často stejně silnou touhu po dítěti jako ženy, i když o tom ve společnosti tolik nemluví. V terapeutické praxi se ukazuje, že mnoho mužů vnímá otcovství jako zásadní životní smysl a cestu, jak předávat své hodnoty a lásku.
  • Muži často čelí otázkám týkajícím se finanční stability, věku, schopnosti zvládnout těhotenství a porod své partnerky nebo obavám z toho, jak se jejich život změní po narození dítěte.
  • Otcovství dnes vyžaduje vědomé rozhodnutí, protože muži čelí výzvám v oblasti plodnosti i aktivní výchovy. Moderní role otce je ovlivněna zdravím, životním stylem a společenskými změnami.

V tomto článku se podíváme na to, jak důležité je pro muže otcovství a co je ovlivňuje při rozhodování o tomto zásadním životním kroku.

V dnešní společnosti stále ještě převládá názor, že po dítěti touží především žena. Cítí, že nastal její čas a její partner s tím tak nějak souhlasí. Mé  zkušenosti ze soukromé praxe, však ukazují, že mnoho mužů cítí neméně silnou touhu po dítěti. Nicméně jejich přání nejsou zatím na veřejnosti slyšet a není jim tudíž dávána patřičná pozornost. Proto jsem se rozhodla s vámi sdílet střípky myšlenek a pochybností budoucích tatínků z mé praxe, kterých se často ptám Co by pro vás znamenalo stát se otcem? Cítíte se být připraven na příchod dítěte? Co vám brání ve vašem pevném rozhodnutí mít dítě? A co vám mohu nabídnou za podporu já? V odpovědích dostávám krásné vyznání k životu, lásce a k jejich partnerkám či blízkým.

Muži mi nejčastěji zdůvodňují, že mít vlastní dítě je dnes zázrak. Dále hovoří o  touze předávat někomu své hodnoty a lásku, o smyslu života.

Co muže dělí od jasného ANO dítěti?

K roli táty – vedle velkého těšení se na miminko – náleží také mnoho starostí a obav. Na budoucí otce se snáší velká zodpovědnost a ti potom zápasí s celou řadou otázek. Hlavně z uvedených důvodů se převzetí role otce řadí mezi důležitou životní etapu a je spojeno se spoustou otázek.

Za dveřmi mé kanceláře, kde terapie probíhají, slýchávám plno otázek v souvislosti s otcovstvím. Například:

  • Je vhodná chvíle stát se tátou?
  • Zvládnu uživit rodinu?
  • Nejsem na dítě příliš mladý/starý?
  • Co nám dítě do vztahu přinese a jak se změní náš partnerský vztah?
  • Do jaké míry mne/nás miminko omezí?
  • Zvládne má partnerka těhotenství a porod?
  • Bude miminko zdravé?
  • Jak se partnerka může povahově i fyzicky změnit během těhotenství a po porodu?
  • Jaký bude náš sexuální život v těhotenství a po porodu?

Je těžké stát se / být otcem?

V ryze patriarchální společnosti to býval muž, který rozhodoval o tom, zda, kdy a kolikrát bude otcem. Muž v současné moderní společnosti je ale v opačném postavení. V našich evropských podmínkách jsou to převážně ženy, kdo má – díky emancipaci a hormonální antikoncepci – poslední slovo v této otázce. A tak otcovství závisí na svobodném rozhodnutí a vzájemné domluvě obou partnerů.

Dříve bylo otcovství často považováno za přirozený proces, kde muž měl schopnost otěhotnět ženu a stát se biologickým otcem bez větších problémů. V dnešní době však čelí mnoha výzvám. Mužská neplodnost se stává stále častější příčinou, proč se párům nedaří mít děti. I když je u mužů často méně viditelná nebo diskutovaná než u žen, její vliv může být stejně silný. V tomto kontextu je důležité si uvědomit, že mužská plodnost není pouze biologická záležitost, ale i součást širšího kontextu zdraví, psychického stavu a životního stylu. Klesající kvalita spermií a tím rostoucí neplodnost u mužů jsou skutečně alarmující faktory. Výzkumy ukazují, že kvalita spermiogramu se zhoršuje, což má vliv na jejich schopnost mít děti / početí. Faktory, jako jsou stres, výživa, životní styl a znečištění životního prostředí, přispívají k tomuto trendu.

Přestože se muži dnes nacházejí v jiném postavení než v minulosti, kde byla role otce více určena patriarchálním systémem, stále zůstává rozhodnutí stát se otcem klíčovým momentem. Moderní společnost sice přinesla emancipaci žen, ale stále se od mužů očekává, že se budou podílet na rodičovství, a že jejich role bude aktivní. To znamená, že dnes čelí muži výzvám nejen při početí, ale i v péči o dítě a v aktivní výchově.

Vnímání otcovství se tedy změnilo. Zatímco v minulosti se počítání s otcovstvím považovalo za samozřejmost, dnes je to proces, který vyžaduje vědomé rozhodnutí a porozumění různým faktorům, které mohou ovlivnit jak početí, tak následnou péči o dítě.

Závěrem

Je zřejmé, že otcovství pro mnoho mužů představuje zásadní životní krok, který je provázen, jak silnou touhou po naplnění rodinného života, tak i nejistotou a otázkami. V dnešní době čelí muži výzvám nejen v oblasti rozhodnutí stát se otcem, ale také ohledně vlastní plodnosti a odpovědnosti, kterou tato role přináší. Je důležité, aby se tyto otázky otevřeně diskutovaly, a aby mužské touhy po dítěti získaly větší prostor ve veřejném dialogu, protože i pro muže je rodičovství hluboce významné a komplexní téma.

Zdroje

Nastal čas mluvit o důvodech, proč muži chtějí děti? lenkapelechova.cz. 2024. Dostupné z: https://www.lenkapelechova.cz/blog/nastal-cas-mluvit-o-duvodech-proc-muzi-chteji-deti/. [cit.2024-10. 15]. 

Men don’t actually want more children than women do. Psychology Today. 2024. Dostupné z: https://www.psychologytoday.com/us/blog/the-state-of-our-unions/202301/men-dont-actually-want-more-children-than-women-do. [cit. 2024-10. 15]. 

Should I have kids?  Big think. 2024. Dostupné z: https://bigthink.com/the-well/should-i-have-kids/. [cit. 2024-10. 15]. 

Fatherhood in 2023. Psychology Today. 2024. Dostupné z: https://www.psychologytoday.com/us/blog/envy-this/202305/fatherhood-in-2023. [cit. 2024-10. 15].

Autor/ka
Mgr. Lenka Pelechová
Psycholožka, specializace IVF a ztráty dítěte

Ve své práci je orientovaná především na krizovou intervenci, individuální, párové, rodinné psychosociální poradenství, mediaci a koučink. Na webu Ivy Guide je tvůrce obsahu.

Tento článek má informovat a poskytnout náhled, ale ne léčit, diagnostikovat nebo nahradit radu lékaře. V případě jakýchkoli otázek týkajících se zdravotního stavu vždy vyhledejte lékařskou pomoc.