Onemocnění štítné žlázy a těhotenství
Editor/ka
Mgr. BcA. Tereza Jančíková
Psycholožka
Foto: Unsplash
Co si odnést
- Onemocnění štítné žlázy může ovlivnit plodnost u žen i mužů a způsobit komplikace během těhotenství, jako jsou opakované potraty a předčasný porod.
- Diagnostika stavu štítné žlázy by měla být součástí preventivních prohlídek, zejména u žen plánujících těhotenství nebo již těhotných, aby byla včas zajištěna odpovídající léčba případné poruchy.
- Během těhotenství se zvyšuje potřeba hormonů štítné žlázy a jódu, které jsou klíčové pro zdravý vývoj plodu a prevenci komplikací.
Věděli jste, že nediagnostikované a neléčené onemocnění štítné žlázy může být potenciální příčinou neplodnosti a opakovaného potratu? Endokrinologové upozorňují, že se u žen ve 12–15 % případů vyskytne porucha funkce štítné žlázy v souvislosti s těhotenstvím a porodem. U mužů štítná žláza ovlivňuje tvorbu spermií. Přitom pouze každý druhý muž a žena jsou si svého onemocnění štítné žlázy vědomi.
Diagnostika a léčba
Není běžné, že by nastávající maminky svépomocí rozpoznaly nesprávnou činnost své štítné žlázy. Proto je důležité zjistit u odborníka, jak na tom vaše tělo je. I přesto, že příznaky onemocnění nepociťujete, můžete si hladinu hormonu zkontrolovat. Laboratorní vyšetření hladin hormonů štítné žlázy může provést praktický lékař v rámci preventivní prohlídky. Rovněž můžete požádat gynekologa a nebo se nechat objednat k endokrinologovi.
Zda štítná žláza funguje správně, spolehlivě zjistí žilní krevní odběr. Především stanovení hladiny hormonu podvěsku mozkového, který stimuluje štítnou žlázu (TSH). Pokud bude zjištěna porucha štítné žlázy, budete se muset objednat do endokrinologické ambulance.
Při objednání se na vyšetření u endokrinologa vždy zdůrazněte, pokud plánujete otěhotnět nebo jste těhotná. Mimo jiné proto, že těhotné ženy mají ve zdravotní péči endokrinologa přednost. Endokrinolog vám následně provede důkladnější krevní odběry, ultrazvuk štítné žlázy a doporučí vám léčbu přesně dle vašeho zdravotního stavu a výsledků krevních testů.
Funkce štítné žlázy během těhotenství
Během těhotenství se potřeba hormonů štítné žlázy výrazně zvyšuje, protože plod je plně závislý na hormonech matky. Zvyšuje se spotřeba jódu a jeho zásobu je třeba do těla maminky doplnit pomocí doplňků stravy nebo konzumací mořských ryb. Při nedostatečném zásobení hormony štítné žlázy jsou ženy ohroženy rizikem potratu a komplikacemi, jako je předčasný porod. Ohrožen je také vývoj dosud nenarozeného miminka, které může mít nižší porodní váhu. Nebo se u něj mohou v pozdějším věku projevit potíže s koncentrací a celkově zhoršený psychomotorický vývoj.
Závěrem
Štítná žláza hraje v těhotenství klíčovou roli a její správná funkce je nezbytná pro zdravý průběh těhotenství a vývoj plodu. Pravidelné kontroly hormonálních hladin jednou za rok a dostatečný příjem jódu jsou základními opatřeními pro prevenci komplikací. Formu a množství suplementovaného jódu je vždy nutné konzultovat s ošetřujícím lékařem, který vás objedná i na laboratorní testy. Pokud tedy plánujete těhotenství nebo jste těhotná, je důležité nechat si zkontrolovat funkci štítné žlázy a případně zahájit odpovídající léčbu, aby bylo zajištěno zdraví vás i vašeho dítěte.
Zdroje
Iodine supplementation in pregnant and lactating women. Online. World Health Organization (WHO). 2024. Dostupné z: https://www.who.int/tools/elena/interventions/iodine-pregnancy. [cit. 2024-09. 13].
Guidelines for the management of thyroid disease during pregnancy and postpartum. American Thyroid Association (ATA). Dostupné z: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28056690/. [cit. 2024-09. 13].
Management of Thyroid Dysfunction during Pregnancy and Postpartum. The Endocrine Society. Dostupné z: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22869843/ . [cit. 2024-09. 13].