Co vše nabízí asistovaná reprodukce?
Editor/ka
Mgr. BcA. Tereza Jančíková
Psycholožka
Foto: Unsplash
Co si odnést
- Asistovaná reprodukce je metoda, při které se manipuluje s pohlavními buňkami – vajíčky a spermiemi. K oplodnění vajíčka dochází buď uvnitř těla budoucí matky nebo mimo něj.
- Nitroděložní oplodnění, tzv. intrauterinní inseminace (IUI), je metoda, při které jsou spermie partnera nebo dárce zavedeny přímo do dělohy. Zákrok je rychlý a nenáročný, jeho úspěšnost však není vysoká.
- Mimotělní/umělé oplodnění, tzv. in vitro fertilizace (IVF), je proces, při kterém dochází k oplodnění vajíčka mimo tělo budoucí matky. Zahrnuje stimulaci vaječníků, odběr vajíček, jejich oplození spermiemi v kultivačním médiu nebo metodou ICSI a následný transfer embrya do dělohy. IVF má podstatně vyšší úspěšnost než IUI.
Plánujete léčbu neplodnosti s pomocí asistované reprodukce? Všechny její metody zahrnují citlivé zacházení s pohlavními buňkami či embryi, které alespoň částečně probíhá mimo vaše těla. Nehledě na konkrétní metodu, cíl odborníků na asistovanou reprodukci je vždy stejný jako ten váš – konkrétními kroky vás dovést k rodičovství.
Nitroděložní oplodnění (intrauterinní inseminace, IUI)
Jednou z méně invazivních metod, která bývá často první volbou, je intrauterinní inseminace, známá také pod zkratkou IUI. Jedná se o poměrně jednoduchý postup. Spermie vašeho partnera (nebo dárce) jsou zavedeny do vaší dělohy pomocí katetru (tenké hadičky). Tento zákrok probíhá ve chvíli, kdy dochází k ovulaci, tedy v momentě, kdy je největší šance na přirozené oplodnění vajíčka. Tento postup je sice rychlý a nenáročný, jeho úspěšnost však není vysoká. Pohybuje se mezi 5 až 15 % na jeden cyklus, a to i po minimální stimulaci hormony, která má zvýšit pravděpodobnost úspěchu.
Mimotělní/umělé oplodnění (in vitro fertilizace, IVF)
Pokud inseminace spermií do dělohy není úspěšná, může vám lékař doporučit pokročilejší metodu, kterou je mimotělní oplodnění. Jedná se o in vitro fertilizaci (zkráceně IVF), což v překladu znamená „ve skle”. Proto se můžeme setkat s termínem „ve zkumavce”.
IVF je komplexnější a intenzivnější léčba, která zahrnuje několik kroků. Prvním z nich je stimulace vašich vaječníků. Tento proces má za cíl podpořit zrání většího množství vajíček, než kolik by vaše tělo přirozeně uvolnilo. Po několika dnech hormonální terapie jsou zralá vajíčka odebrána pomocí jemné jehly pod ultrazvukovou kontrolou.
Následně jsou tato vajíčka v laboratoři oplodněna spermiemi. Oplodnění může proběhnout buď přirozeně v kultivačním médiu, nebo pomocí metody zvané ICSI. Při ICSI je vybraná spermie vpravena přímo do vajíčka, což může zvýšit šanci na úspěch, zejména pokud má váš partner problém s kvalitou nebo množstvím spermií.
Po oplodnění se začíná vyvíjet embryo. Pokud jeho vývoj nic nepřekazí, je po několika dnech přeneseno do vaší dělohy pomocí tenkého katetru.
Před samotným přenosem embrya do dělohy lze v případě potřeby (či vašeho přání) provést jeho tzv. preimplantační genetické testování (PGT), které umožňuje zjistit přítomnost případných genetických odchylek a tím zvýšit šanci na transfer zdravého embrya. O průběhu a také rizicích a limitech PGT se můžete dočíst více např. na stránkách Národního zdravotnického informačního portálu zde. (Zdroj: Preimplantační genetická diagnostika. Online. NZIP. 2022. Dostupné z: https://www.nzip.cz/clanek/1544-preimplantacni-geneticka-diagnostika [cit. 2024-09-27].
IVF s darovanými buňkami či embryi
V případě, že nelze docílit těhotenství s vlastními buňkami, je možné využít pohlavních buněk dárců. Darování vajíček a spermií je v České republice legální, dobrovolné, bezpečné a anonymní. Dárkyně vajíček jsou zdravé ženy ve věku 18–35 let, dárci spermií jsou zdraví muži ve věku 18–40 let. Všechny dárkyně i dárci podstupují podrobná vyšetření, která zhodnotí jejich zdravotní stav a vyloučí jejich genetické abnormality.
Social Freezing – mrazení vajíček a spermií
Pokud rodičovství ještě neplánujete, můžete si nechat pohlavní buňky preventivně zamrazit. S přibývajícím věkem totiž klesá jejich kvalita. Tzv. Social Freezing vám dává možnost zplodit vlastního potomka i v případě, kdy podstupujete onkologickou léčbu, která často způsobuje neplodnost.
Celý proces jednoho IVF cyklu trvá přibližně tři týdny. Může se zdát, že je to dlouhá cesta plná čekání a nejistoty, ale přináší reálnou naději. Mnoho párů, které jí prošly, si dnes užívá radost z vytouženého rodičovství.
V Ivy Guide však také víme, že tato cesta není jedinou alternativní cestou k rodičovství. Pouze vy sami poznáte, která je pro vás právě teď nejschůdnější. Více v dalších článcích.
Zdroje
Asistovaná reprodukce. Online. NZIP. 2022. Dostupné z: https://www.nzip.cz/rejstrikovy-pojem/3444 [cit. 2024-09-17].
Asistovaná reprodukce. Online. Wikiskripta. 2024. Dostupné z: https://www.wikiskripta.eu [cit. 2024-09-17].
Metody asistované reprodukce. Online. Pronatal. 2024. Dostupné z: https://pronatal.cz/cs/asistovana-reprodukce [cit. 2024-09-17].
Umělé oplodnění. Online. NZIP. 2022. Dostupné z: https://www.nzip.cz/clanek/142-umele-oplodneni [cit. 2024-09-17].