Mýty a fakta o početí: Co potřebujete vědět
Publikováno / aktualizováno: 13. 3. 2025

Je pedagožka a certifikovaná laktační poradkyně o.z. MAMILA v Brně, která pomáhá ženám s kojením. Na webu Ivy Guide tvoří obsah.

Editor/ka

Foto: Unsplash
Co si odnést
- Plodnost žen po 35. roce prudce klesá, u mužů dochází ke zhoršení kvality spermií po 50. roce. Kouření snižuje plodnost a u mužů jsou tato rizika výrazně podceňována.
- Nejvyšší šance na početí je během dvou dnů před ovulací. Intenzivní kojení v prvních šesti měsících po porodu může působit jako dočasná antikoncepce (laktační amenorea), pokud jsou splněny konkrétní podmínky. Po roce od porodu již nemá kojení výrazný vliv na plodnost.
- Spermie se po ejakulaci dostávají do vejcovodů velmi rychle a jejich pohyb nezávisí na poloze těla ženy. Mýty o náhodném otěhotnění bez pohlavního styku v bazénu nebo na veřejných toaletách jsou nepravdivé, protože spermie mimo tělo rychle hynou.
Zákonitosti početí či ochrany před ním jsou často zahalena řadou mýtů a polopravd. Pojďme si rozebrat nejčastější mýty a uvést věci na pravou míru s pomocí nejnovějších vědeckých poznatků.
Věk a plodnost
Studie z Austrálie poukazuje na to, že mnoho lidí nemá správnou představu o tom, jak zásadní je vliv věku na plodnost. Pouze 25 % respondentů odhadlo správně, že plodnost u žen po 35. roce výrazně klesá [1]. Ve věku 40 let je plodnost ženy přibližně poloviční než ve 30 letech [2]. U mužů se kvalita spermií začíná výrazněji snižovat kolem 50. roku života, ale tento pokles je mnohem pozvolnější než u žen. To je v rozporu s rozšířeným mýtem, že u mužské plodnosti věk nehraje roli.
Životní styl a plodnost
To, zda žijete zdravě, nebo ne, nemusí nutně ovlivnit náročnost otěhotenění. Statistika je však neúprosná. Kouření prokazatelně snižuje plodnost – kuřačky mají až 1,6krát vyšší pravděpodobnost neplodnosti než nekuřačky [3]. Co se týče alkoholu, umírněná konzumace (méně než jeden drink denně) pravděpodobně plodnost významně neovlivňuje, ale jeho vyšší příjem může prodloužit dobu, kterou na otěhotnění budete potřebovat [4]. Alkoholu je obecně lepší se vyhnout, protože nemá pozitivní vliv na zdraví. Míra, jakou obezita a kouření ovlivňují mužskou plodnost, je širokou veřejností výrazně podceňována [1].
Sledování plodných dní
Časování styku u zdravých párů na plodné dny ženy – kde je žena mladší čtyřiceti let – zvyšuje pravděpodobnost početí [5]. Studie z Austrálie zjistila, že téměř 40 % respondentů nemělo dostatečné znalosti o tom, v jaké fázi menstruačního cyklu je u ženy největší pravděpodobnost otěhotnění [1]. Lepší osvěta v této oblasti tak může hrát roli i v úspěšnosti snah o otěhotnění. Pokud vás zajímá, jak zjistit období, kdy je žena plodná, přečtěte si tento článek.
Načasování a frekvence pohlavního styku
Dlouho se tradovalo, že příliš častý pohlavní styk snižuje kvalitu spermií. Rozsáhlá studie však prokázala, že i při každodenní ejakulaci zůstává koncentrace a pohyblivost spermií normální [6]. Nejvyšší pravděpodobnost početí – až 9,4 % při jediném styku – je dva dny před ovulací [7].
Kojení a plodnost
Pokud je dítě výlučně kojeno (není používán žádný dokrm), poskytuje kojení matce v prvních 6 měsících po porodu 98,5 % ochranu před otěhotněním, pokud se u ženy ještě neobjevila menstruace. To platí jen tehdy, když kojení není jakkoliv omezováno (např. náhradami prsu a tím oddalováním kojení, používáním zavinovačky na prodlužování spánku dítěte, či omezování času kojení) a dítě je kojeno podle svých potřeb – matka kojí hned, jak miminko dává signál, že má zájem se kojit. Je to zpravidla dříve, než se dítě rozpláče.
Po půl roce nebo při návratu menstruace tato přirozená ochrana před otěhotněním výrazně klesá [8]. Kojení dětí déle než rok naopak již nepředstavuje překážku pro otěhotnění. Výzkum ukázal, že po roce od porodu byla míra otěhotnění u kojících žen podobná jako u těch nekojících [8], což jasně vyvrací mýtus o nutnosti přestat kojit, aby žena otěhotněla. Průměrná doba návratu menstruace u kojících žen je 14. až 17. měsíců (tzv. laktační amenorea )[9].
Jak to je s těmi spermiemi a plodností?
Jedním z nejrozšířenějších mýtů je, že po styku je nejlepší ležet s nohama na hoře, aby došlo k otěhotnění. Studie však ukazují, že spermie se po ejakulaci dostávají do vejcovodů vlastní silou během pouhých 15 minut [10]. To je také důvod, proč sprchování a vymývání spermatu po styku nezabrání početí. Spermie dokáží v těle ženy přežít 5 a výjimečně i 7 dní. Zajímavé je, že orgasmus ženy není pro oplodnění nezbytný, i když může napomáhat transportu spermií [11]. Mimo tělo ženy spermie velmi rychle ztrácí svou životaschopnost a díky tomu je prakticky nemožné otěhotnět například v bazénu, nebo na veřejných toaletách z nějakých „volně přítomných” spermií.
Závěr
Pokud se snažíte o miminko, nebo se snažíte početí předcházet, je důležité nenechat se ovlivnit mýty a pověrami. Místo slepé víry v internetové „zaručené rady“ je lepší spolehnout se na ověřené informace a případně se poradit s odborníky. Web Ivy Guide je přesně tím místem, kde tyto informace ověřené odborníky můžete najít. Pojďte s námi objevovat téma reprodukčního zdraví ze všech možných stran – realita je mnohdy mnohem složitější, než mýty, které kolem ní kolují.
- HAMMARBERG, K., SETTER, T., NORMAN, R. J., HOLDEN, C. A., MICHELMORE, J. a JOHNSON, L. Knowledge about factors that influence fertility among Australians of reproductive age: a population-based survey. Fertility and Sterility [online]. 2013, 99(2), 502-507 [cit. 2025-02-21]. ISSN 0015-0282. Dostupné z: doi:10.1016/j.fertnstert.2012.10.031
- WESSELINK, A. K. et al. (2017). Age and fecundability in a North American preconception cohort study. Am J Obstet Gynecol, 217:667.e1-8.
- AUGOOD, C. et al. (1998). Smoking and female infertility: a systematic review and meta-analysis. Hum Reprod, 13:1532-9.
- JENSEN, T. K. et al. (1998). Does moderate alcohol consumption affect fertility? BMJ, 317:505-10.
- GIBBONS, T., REAVEY, J., GEORGIOU, E. X. a BECKER, C. M. Timed intercourse for couples trying to conceive. Cochrane Database of Systematic Reviews [online]. 2023, 9(9), CD011345 [cit. 2025-02-21]. ISSN 1469-493X. Dostupné z: doi:10.1002/14651858.CD011345.pub3
- LEVITAS, E. et al. (2005). Relationship between the duration of sexual abstinence and semen quality. Fertil Steril, 83:1680-6.
- WILCOX, A. J. et al. (1995). Timing of sexual intercourse in relation to ovulation. N Engl J Med, 333:1517-21.
- LABBOK, M. H. et al. (1997). Multicenter Study of the Lactational Amenorrhea Method (LAM). Contraception, 55:327-36.
- MAMILA.SK. Kojení a menstruace [online]. Mamila.sk [cit. 26. 2. 2025]. Dostupné z: https://www.mamila.sk/cz/pre-matky/dojcenie-a/menstruacia/
- SETTLAGE, D. S. et al. (1973). Sperm transport from the external cervical os to the fallopian tubes in women: a time and quantitation study. Fertil Steril, 24:655-61.
- KING, R. et al. (2016). Measuring sperm backflow following female orgasm: a new method. Socioaffect Neurosci Psychol, 6:31927.

Je pedagožka a certifikovaná laktační poradkyně o.z. MAMILA v Brně, která pomáhá ženám s kojením. Na webu Ivy Guide tvoří obsah.